top of page
ae2a9ebfb979bf5e8bbddd0a3999dd60_edited.

את הפוסט הזה אתחיל בגילוי נאות, בשבילי דווקא הסגר הזה (השלישי) הוא המורגש משלושתם, אני לא יודעת אם זה העובדה שאני באמצע עיצוב הבית הפרטי שלי, או אולי זה בכלל בגלל תחזית מזג האויר שמנבאת שבוע שלם (!) גשום במיוחד

אבל סגר הוא ההזדמנות המושלמת ללמוד קצת מהדנים, שבנו תורה שלמה על הדרך הכי טובה להישאר על הספה בבית.

אז הנה כמה טיפים כדי להפוך את הבית שלכם להוגה אמיתי...

DSC03093.jpg

קודם כל חשוב להבין מה זה בכלל הוגה - Hygge

בעברית מבטאים הוּגֶה, זו מילה דנית שחדרה לתודעה הישראלית עד כדי שתרגמו אותה לעברית-  נַחְמימות.

ההוגה היא מעין תחושה שלמה ונעימה בתוכנו, היא מתארת תחושה ואווירה של נועם בפעולות הפשוטות והיומיומיות והפיכתן ליפות ומשמעותיות. 

אז מה הקשר בין עיצוב הבית להוגה?  כידוע החורף הסקנדינבי ארוך וקשוח במיוחד , ולכן הדנים שוהים זמן רב בתוך הבית, וישנו צורך ממשי להפוך אותו לנעים וחמים ככל האפשר, לכן אפשר לומר שהבית הוא המפקדה הראשית של כל תורת ההוגה. 

לשמחתנו די קל ליישם הוגה בבית.

תאורה

לפי ההוגה, ככל שטמפרטורת האור נמוכה יותר כך הוא הוגה יותר. זאת אומרת כמה שיותר חם, עדין וקרוב לתאורה טבעית. עדיף למקם כמה מקורות אור קטנים מפוזרים בחלל שיתנו תאורה עדינה שניתנת להתאמת אישית  מאשר גופי ענק עם אור מסנוור. וכמובן צריך להשתמש באור חם.

אבל הכי תורם לתחושת ההוגה היא תאורת נרות עדינה. או אם לצטט את וייקינג מחבר ספר ההוגה: “אין נרות, אין הוגה"  אפשר לגמרי להבין על מה הוא מדבר,  נרות נותנים אווירה קוזית וחמימה.

 
bd71274d970189e273720f1389139e63.jpg

פינת נחמה

ברוב הבתים הדנים קיימת 'פינת נחמה' - פינה ביתית שמזמינה הרגעות נעימה בפיג'מה וגרביים עבים, עם כוס תה חם וספר טוב. אצלנו היא יכולה להיות חלק מהסלון בצורת כורסא מפנקת שמסביבה נבנה את תחושת ההוגה בעזרת ספה או כורסה נוחה שנעים להתכרבל עליה, כריות ושמיכה בצבעים טבעיים, סלסלת קש, גוף תאורה ששוטף אותה באור נעים, קצת צמחיה ירוקה וכמובן נרות.

 
חדר נטלי 2.JPG

טקסטיל

השימוש בשמיכות, כריות, וילונות ושטיחים עונה על כמה דרישות הוגה בבת אחת. מעבר לתחושת החמימות והביתיות הנעימה שהם יוצרים, זוהי דרך מצוינת להכניס טקסטורות שונות לחלל, ריבוי טקסטורות הוא מרכיב עיקרי בעיצוב הנורדי.

 
 
3.2 copy.jpg
הכנסת הטבע
וייקינג רושם בספרו "הוגה" שהדנים מרגישים צורך להכניס את כל היער הביתה. כל פיסת טבע מתאימה ותומכת בעיצוב “הוגה”,  כל דבר שאספתם בחוץ יתאים: איצטרובלים, עלים, אבנים, ענפים וזרדים.

בנוסף, הדנים מרבים להכניס ירוק לתוך הבית, בעזרת עציצים וצמחים מסוגים שונים.

 
DSC03370-Edit.jpg
6.8.JPG

דברי עץ

בעיצוב הנורדי ההוגאלי השימוש  העיקרי הוא בחומרים טבעיים.  העץ נותן תחושת קירבה לטבע  “הוא פשוט וטבעי, בדיוק כמו ההוגה”.

רצפת עץ, ריהוט עשוי עץ, אקססוריז מעץ וכל דבר אחר שעולה על דעתכם שעשוי עץ, ועדיף כמה שפחות מעובד וכמה שיותר טבעי. כמו ההוגה, העץ הוא פשוט וטבעי, חמים ומעניק אווירה לחלל.  עם זאת לא חייבים לבחור בפריטי עץ כבדים ומבוקעים כדי להשיג את החמימות שהעץ יודע להעניק.

 
 
2.0 copy.jpg
1.3.jpg
1.9.jpg

בעיצוב הבית בגישת ההוגה נצליח לשמור על איזון עדין ומהמנעות  מעומס פריטים. העיצוב הסקנדינבי ההוגאלי מאופיין בפונקציונאליות, ניקיון, פשטות וחמימות. למרות המינימליסטיות.


חושבים יישמתם הוגה בבית? ספרו לי איך!

 
 
3.4.jpg
bottom of page